Neler Yapıyoruz

Orman Kâşifleri Atölyesi’yle çocuklarımız eğitmenleri eşliğinde; ağaçlar, meyveler, otlar, çiçekler, böcekler vb. ekosistemimizi oluşturan tüm unsurları keşfederek tanıyacakları macera dolu bir yolculuğa çıkıyorlar. Hayatı görerek, duyarak, dokunarak ve yaşayarak öğreniyorlar; hızlı ve kolay öğreniyorlar; öğrendiklerini unutmuyorlar! Ekosistemin farklı unsurlarına odaklanan bilimsel keşif yürüyüşleriyle “Orman Kaşifleri” bilim ve sanat dolu bir dünyaya adım atıyor!

Doğada keşfettiklerimizi kaydedip saklamak için Tabiat Günlüğü, büyüteç ve turumuzun konusuna göre ihtiyaç duyacağımız diğer materyaller, herşeyi içine koyabileceğimiz Orman Kaşifi çantası.

Sabahları elimizde büyütecimiz, sırtımızda çantamız, çantamızda kazma kürek setleri, dürbün ve toplama kaplarıyla keşif turlarına çıkıyoruz; ekosistem olarak ormanları, açık ve kapalı tohumlu bitkileri, anatomik olarak ağaçları, böcekleri, kuşları, mantarları, likenleri, toprağın altındaki dünyayı, kamp alanına göre planktonları, su yosunlarını keşfediyoruz. Keşif sonunda tabiat günlüğüne gördüğümüz canlıları resmediyoruz. O günkü turlara özel teraryum yapımı, kozalak boyama, kilden mantar ev gibi farklı etkinlikler yapıyoruz. Toplama kaplarına biriktirdiğimiz materyalleri etkinlik alanındaki mikroskoplarımızla inceliyoruz. Verdiğimiz molalarda satranç, mangala gibi akıl oyunları oynuyoruz. Doğal boya yapımı yöntemlerini adım adım öğrenip bitkilerden boya elde ediyor, öğrendiğimiz herbaryum teknikleriyle kamp alanının florasının herbaryumunu oluşturuyoruz. Akşamları yıldızların altında açık havada hem kendi yaptığımız basit teleskoplarla hem de mevcut gelişmiş teleskoplarla gökyüzünü izliyoruz. Astronomik küçük deneylerle güneş sistemini, evreni, uzayı daha iyi kavrarken mikrokozmozdan makrokozmoza insan olarak evrendeki varlığımızı anlamlandırma yolculuğunda harika bir zaman geçiriyoruz.

Keşif Turları

– Bir Ekosistem Olarak Ormanlar

– Toprağın Altındaki Dünya

– Bitkilerin Hayat Döngüsü

– Anatomik Olarak Ağaç

– Ormanlardaki Minik İşçiler – Böcekler

– Kuşlar, Mantarlar, Açık Tohumlu Bitkiler

– Çiçekler, Herbaryum, Genel Keşif Turları