Eğitim çağında olan öğrencilerin, yüzyıllardır gerçekleşmiş bilimsel buluşları ve bunları gerçekleştiren bilim insanlarını tanıması önem arz etmektedir.  Projemiz bilim insanlarının tanınması, icatlarının-çalışmalarının tanıtılması, farklı yönlerinin gösterilmesi ve bunlar hakkındaki yanlış bilgilerin düzeltilmesini amaçlamaktadır.
Etkinliklerle Türk-İslam dünyasından 10 bilim insanı ve Batı dünyasından 10 bilim insanı olmak üzere 20 bilim insanını etkin bir şekilde tanıma fırsatı bulacaklardır. Bu bilgileri öğrencilere, şaşırtıcı ve akılda kalıcı yöntemlerle aktarmak hedeflenmiştir.

Öğrenciler sınıfta derslerini işlerken, ilgili bilim insanına özgü kostümünü giymiş ve gerekli hazırlık aşamalarından geçmiş (makyaj, peruk vb.) proje personelleri, her biri farklı sınıfa olmak üzere, bir anda sınıfa girerek  kendine özgü sunumunu yapacak ve o bilim insanını tanıtacaktır.  Bu sırada  bilim insanlarının buluşlarını anlatan kısa tiyatral sunumlar yapılacak, öğrencilerin soru sormalarına imkan verilecek, kendi dönemlerinde  yapılan çalışmaların günümüzde ne gibi gelişmelere ön ayak olduğu aktarılacak ve öğrencilere içerisinde tüm bilim insanlarıyla ilgili bilgilerin bulunduğu mini kitaplar dağıtılacaktır.