Satranç Matematik Nedir?

HO MATH AND CHESS NEDİR?

Ho MathAndChess 1995 yılında Kanada’da Mr.Frank Ho tarafından 4-14 yaş arası çocuklara satranç(oyun) tabanıyla matematik ve geometri öğretmek amacıyla oluşturulan ve resmileştirilen zihinsel gelişim programıdır.

Ho MathAndChess aritmetik tabanlı hesaplamalar, satranç, labirent ve bilgi işleme tekniklerini entegre edip bir arada kullanarak yarattığı sinerji ile geleneksel metotlardan daha fazla düşünme becerisi ve daha karmaşık bilgi işleme becerisi gerektiren bir dizi çalışma kitabı oluşturdu.

Türkiye’de ve Dünyada Ne Zamandan Beri Faaliyet Gösteriyor?

Ho MathAndchess eğitim programı Türkiye’de yaklaşık bir yıldır faaliyet göstermektedir. Bu program her ne kadar ülkemizde daha yeni olsa da dünyada 1995 yılından beri 18 ülkede uygulanmaktadır. Bu ülkeler arasında Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Çin, Singapur, Brezilya gibi eğitimde öncü olan birçok ülke bulunmaktadır.

Hedefi Nedir?

Ho MathAndChess olarak en önemli hedeflerimizden biri satranç sporunun ülkemizde daha çok yaygınlaşması ve “eğitimleşen oyun, oyunlaşan eğitim” kavramından yola çıkarak çocukların satranç (oyun) tabanıyla matematik ve geometri öğrenmeleri sağlanırken zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmaktır.

Çocuklara Ne Gibi Fayda Sağlıyor?

Eğitimin ilk 15 günü boyunca çocuğa satranç taşları, taşların yerleri ve değerleri gibi temel bilgiler veriliyor. Sonrasında ise; matematik ve satranç eğitimi birlikte ilerliyor. Matematik eğitimi sırasında toplama, çıkarma, çarpma, bölme gibi temel işlemlerden başlanarak problemler, örüntü, kümeler, olasılıklar, küp açılımı, açılar gibi birçok matematiksel ve geometrik konu satranç hamleleriyle eğlenceli bir şekilde öğretiliyor.Ayrıca çocuk her hamlede problemi kendisi oluşturuyor ve çözümü kendisi üretiyor. Program sonunda çocuk, ileri matematik ve geometri becerisi, üç boyutlu düşünebilme, imgesel bellek, işbirliği yaparak çalışma ve planlama yapmayı öğrenme, çoklu zeka becerisi ve strateji geliştirme gibi beceriler kazanıyor, hafıza ve konsantrasyon konularında gelişme gösteriyor.

Çocuklarla Nasıl Buluşuluyor?

Ho MathAndChess eğitim programı Türkiye genelinde birçok şehirde bulunan temsilciliklerimiz yada yine ülke genelinde çözüm ortaklığı yaptığımız özel okullar ve devlet okulları kanalıyla çocuklarla buluşuyor.

Satranç oyununda olasılıkların hesaplanması ve ortaya çıkabilecek varyantların tahmin edilebilmesi, oyuncudan yüksek çaba göstermesini istemektedir. Söz konusu çaba ise; kuşkusuz satranç tahtasının çok iyi bilinmesi ve taşların geometrik şekillerinin tam olarak algılanması ile ilintili görünmektedir.

Genellikle oyun sırasında olasılıkların hesaplanması ve doğru strateji seçimi öncelik taşımaktadır. Oyunda oluşabilecek konumların sürekli göz önünde canlandırılması,bir çok usta oyuncunun 10 veya daha fazla hamle hesaplaması, oluşacak konumun hangi tarafa üstünlük sağlayacağını fark etmesi satrancı tümüyle soyutlaştırmakta ve hesaplama yeteneğine dayandırmaktadır. Matematikte soyutlamalar ve hesaplamalar içerdiğinden satrançla benzerlik göstermektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda bu ilişkiyi doğrular niteliktedir.Gardner satrancın strateji ve hesaplamalara dayanması sebebiyle mantıksalmatematiksel zeka ile ilişkili olduğunu söylemektedir.