Nedir?

Planetaryum veya gezegenevi, güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonlarına verilen isimdir. Bir gezegenevinin başta gelen en büyük özelliği kubbe şeklinde ekranı ve o ekran üzerine özel araçlarla yansıtılan gökyüzü, gökcisimleri ve benzeri görüntülerdir. Uzay boşluğundaki hareketlerin gerçekçi bir şekilde simüle edilebilmesini sağlar. Kullanılan görüntüler optik ve elektro-mekanik birçok teknolojik araç kullanılarak elde edilebilir. Bu sistemler, dünyanın herhangi bir noktasından geçmişte, gelecekte veya bulunulan anda görülebilecek gökyüzünü görüntüleyebilirler. Yeni nesil dijital yansıtıcılar  sayesinde gösteri yelpazesini genişletmiş, insanın kan damarları içinde yolculuktan, Rönesans sanatçılarının eserlerine kadar çok çeşitli konularda gösteriler sunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında çağdaş bir yıldızevi sanattan bilime her konunun sunulabildiği bir gösteri ortamıdır. Gelişmiş yansıtıcılar gece gökyüzünü canlandırmanın yanı sıra bilgisayar destekli simülasyonlarla yerden havalanma ve göktaşları arasından geçilerek Satürn’ün halkaları arasında dolaşma gibi gösteriler sunar. Bir yıldız evinde seyirciler dairesel bir düzenlemeyle oturarak kubbe şeklindeki tavanda çeşitli projeksiyonlar izlerler. Gösteriler çoğunlukla gökbilim konusunda yetkin bir kişi tarafından canlı olarak sunulur. Salonun ortasında yer alan yansıtıcı yıldızlar ve gezegenlerin görüntülerini kubbeye yansıtarak gece gökyüzünü canlandırır.

 

Planetaryumlar sabit ve gezici (Taşınabilir) sistemler olarak projelendirilebilirler.

Gezici Planetaryumlar okul bahçelerinde, kolejlerde, alışveriş merkezlerinde vb. birçok yerde kısa sürede kurulup eğitim verebilen yapılardır. Hava kompresörü ile şişirilip kullanılabilirler. Takriben 20-30 kişinin aynı anda Astronomi eğitimi görebileceği veya tematik filmleri izleyebileceği yapılardır.

Derneğimiz gezici planetaryum ile astronomi eğitimleri vermektedir. katılımcılar özel bir program sayesinde uzman eşliğinde birçok gök cismi hakkında detaylı bilgi alabilmekte ve uzayın gizemli dünyasına yolculuk yapabilmektedirler.

Eğitimde katılımcılar yıldızlar, takım yıldızları,  gezegenler ve konumlarını belirleme, gece yön bulma ve astronomi temel eğitimi alabilmektedirler.