Bilim Merkezleri

Bilim merkezleri projesi son 10 yılda ülkemizin gündemine hızla girmiştir. İnsanlarda bilimsel merakı uyandırmak  ve bilimsel farkındalığı arttırmak için gerçekleştirilen bu projeler ismi aynı olmasına rağmen 2 farklı şekilde uygulanmaktadır.

1- Deneysel sergi alanlarından oluşan, büyük bütçeli ve günübirlik ziyaretçi kabulüyle işleyen yapılar. Bunlara en büyük örnekler   Konya Bilim Merkezi, Kocaeli Bilim Merkezi, Eskişehir Bilim merkezi, Kayseri Bilim Merkezi vb dir. Bu projelerde amaç fazla sayıda ziyaretçiyi bilim alanları ile buluşturmaktır.

2- Aynı isimle var olmasına rağmen bizim daha çok Deneysel Eğitim Merkezi olarak isimlendirdiğimiz, öğrencilerin bir müfredat dahilinde sürekli eğitim gördüğü yapılardır. Özellikle yerel yönetimler tarafından eğitim ihtiyacını karşılamak adına teveccüh görmüştür.

Enigma Eğitim olarak 11 yıldır özellikle eğitimsel bazlı Bilim Merkezi projelerinde faaliyetler yürütmekteyiz. Üstün yetenekli veya normal zeka düzeyine sahip öğrencilerin eğitimlerini özel donanımlı olarak kurduğumuz atölyelerde yürütmekteyiz. Bu eğitimler için gerekli müfredatı Bilim Danışma Kurulumuz ile oluşturuyor ve her yıl gereken ihtiyaca göre revize ediyoruz.

Bu merkezlerin bütçeleri için Tübitak  veya Kalkınma ajansları tarafından ilan edilen proje desteklerine projemizi sunuyor ve destekleri sağlayarak projemizi yürütüyoruz.

Web sitemizde bilim merkezleri başlığı altında kurduğumuz, danışmanlık yaptığımız ve işletimini gerçekleştirdiğimiz bilim merkezleri ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.