Akıl Zeka Oyunları | Nedir?

AKIL&ZEKA OYUNLARI NEDİR?

Zekâ oyunları; kendi potansiyelinizin farkına varmak, hızlı ve doğru karar verebilmek, problemler karşısında kendinize özgü çözüm yolları üretebilmek ve en önemlisi bu yönlerinizi sürekli olarak geliştirebilmek için size sunulmuş etkinlikler bütünüdür.

Bu bağlamda çocukların ve yetişkinlerin rahatlıkla oynayabileceği, temelde 6 ana bölümden oluşan hem kâğıt üzerinde oynanan oyunlar hem de yüzlerce materyalli oyunu içerisinde barındıran bir içeriğe sahiptir.

Zeka&Akıl Oyunları Dersinin Faydaları

Berkeley üniversitesinde çalışan nörolog Dr. Silvia Bunge, uzun süredir çocukların zekâlarının gelişimini anlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Haftada iki kere, çocuklar zeka oyunları ile 1 saat 15 dakika oynadılar. Her 15 dakikada bir çocuklar beyinlerinin yeni bir şeyle meşgul olmalarını sağlamak için yeni bir oyunun bulunduğu masaya geçtiler.
(Nörologlar oturumların eğlenceli olmasının önemli olduğunu düşünüyorlardı.) Sadece 8 hafta sonra, toplam 20 saatlik oynama süresi sonunda Bunge’nin ekibi çocukların zekâlarını yeniden test ettiler
Çocukların mantıklı düşünme puanları, ortalama %32 artmıştı. Bu oran IQ standartları açısından düşünüldüğünde çocukların IQ su ortalama 13 puanlık bir artış göstermişti. Bu artışın değerini daha iyi algılamamız açısından şu bilgiyi vermemiz gerekir: bir çocuğun IQ su bütün bir okul yılı süresince normalde 12 puan artar. Bunge çocuklara tam olarak hedeflenen oyunları vererek yalnızca 20 saatlik oyun oynama süresinde bu puanı geçti.